Asset Publisher Asset Publisher

Rezerwaty

 

Rezerwaty w Nadleśnictwie Damnica

          „Bagna Izbickie"

 

        Torfowisko to objęte jest podwójną formą ochrony. Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Natura 2000 wynosi 787 ha, natomiast rezerwat przyrody obejmuje swoim zasięgiem 847,51 ha. Obszar graniczy ze Słowińskim parkiem Narodowym i przylega do jeziora Łebsko. Wilgotne wrzosowiska należą w Polsce do rzadkich typów ekosystemów, występujących na terenie Pomorza Zachodniego. Znajdują się tutaj największe i najpiękniejsze w Polsce płaty atlantyckich wrzosowisk z wrzoścem bagiennym (Erica tetralix), a także liczne populacje woskownicy europejskiej (Myrica gale), wełnianeczki darniowej (Trichophorum caespitosum), bagna zwyczajnego (Ledum palustre) oraz rosiczki okrągłolistnej (Drosera rotundifolia).

         Torfowisko było w przeszłości eksploatowane,  co przyczyniło się do obecnego przesuszenia i zarastania. Istotny problem stanowi także sieć rowów drenujących.

       Do 2008 roku powierzchnia rezerwatu wynosiła 281,18 ha. Dzięki staraniom Nadleśnictwa rezerwat powiększono o okoliczne torfowiska stanowiące integralną całość.

       W ramach projektu LIFE zbudowano ponad 120 drewnianych i ziemnych zastawek blokujących odpływ wody rowami, a także wycięto brzozy i sosny, które zarastały wrzosowisko. Dla celów edukacyjno-turystycznych powstała platforma widokowa pozwalająca na dokładniejsze obserwacje.

 

„Torfowisko Pobłockie"

 

        Rezerwat o powierzchni 112,31 ha chroni jedno z lepiej zachowanych torfowisk bałtyckich z dobrze wykształcona kopułą. Masowo występują tu wrzosiec bagienny i woskownica europejska. Rezerwat otaczają wzniesienia morenowe.

        Przed I wojną światową na torfowisku eksploatowano torf, eksploatację kontynuowano także po II wojnie światowej, co stało się główną przyczyną procesu murszenia

        Obszar dzisiejszego rezerwatu od wieków był wykorzystywany przez miejscową ludność w celach pozyskiwania runa leśnego, głównie żurawiny błotnej

         W ramach projektu LIFE udało się stworzyć ścieżkę edukacyjną wraz z tablicami i platformą widokową, zablokować odpływ wody w prawie 30 punktach, a także wyciąć naloty sosny i brzozy w celu odsłonięcia płatów wrzosowisk.

 

„Jałowce"

        Powierzchnia rezerwatu wynosi 1,29 ha. Celem ochrony rezerwatu jest „zachowanie skupienia wyjątkowo okazałych jałowców pospolitych". Objęte ochroną w rezerwacie osobniki jałowca pospolitego charakteryzują się rzadko spotykaną formą drzewiastą. Posiadają wysoki kilkumetrowy pień i eliptyczną lub stożkowatą koronę.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Sprzedaż drewna

Sprzedaż drewna

Zasady sprzedaży drewna określa zarządzenie DGLP.  Aktualne zasady znajdziemy  w zarządzeniu nr 68 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 12 listopada 2019 r. w sprawie sprzedaży drewna przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe .

Aktualny cennik drewna przeznaczonego do sprzedaży detalicznej do pobrania na stronie Biuletynu Informacji Publicznej  Nadleśnictwa Damnica kliknij tutaj

 


 

Masa drewna przeznaczona do sprzedaży w danym roku podzielona jest na pule:
a)    ofertowa
b)    sprzedaż detaliczna
c)    potrzeby własne jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych.

Pula ofertowa sprzedawana jest na internetowych przetargach ograniczonych w Portalu Leśno Drzewnym oraz systemowych aukcjach internetowych w aplikacji e-drewno. Drewno które nie zostało sprzedane w tych dwóch procedurach trafia na zwykłe aukcje internetowe e-drewno.

Pula detaliczna sprzedawana jest osobom fizycznym, instytucjom i przedsiębiorcom. Do puli detalicznej może być przesunięty surowiec nie sprzedany na aukcji internetowej w aplikacji e-drewno.  Sprzedaż drewna klientom detalicznym może odbywać się również na warunkach samowyrobu. W ramach samowyrobu dopuszcza się wyrabianie drewna małowymiarowego M2(drobnica ), M2L (leżanina), oraz drewna średniowymiarowego opałowego S4 (grubizna opałowa) z zastrzeżeniem, że samowyrób nie może dotyczyć czynności związanych ze ścinką mechaniczną drzew, a także nie może dotyczyć drewna wielkowymiarowego i średniowymiarowego użytkowego. Nabywcę zainteresowanego pozyskaniem drewna w drodze samowyrobu dopuszcza do pracy miejscowy leśniczy lub podleśniczy, ustalając miejsce i czas wykonywania prac. Rozpoczęcie pracy może nastąpić po przeprowadzeniu instruktażu bhp , który musi być potwierdzony podpisanym przez zainteresowanego zezwoleniem na samowyrób.

Przed dokonaniem zakupu drewna kupujący winien zapoznać się z warunkami sprzedaży :