Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Dostrzegalnia przeciwpożarowa

Dostrzegalnia przeciwpożarowa

Drugiego kwietnia 2014 roku oddano do użytkowania nową dostrzegalnię przeciwpożarową. Uroczystego otwarcia - przecięcia wstęgi dokonali: Zastępca Dyrektora RDLP w Szczecinku ds. gospodarki leśnej Sylwester Major, Wójt Gminy Główczyce - Teresa Florkowska oraz Zastępca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Słupsku Grzegorz Falkowski.

Zaszczytne grono zaproszonych gości stanowili: Zastępca Dyrektora RDLP w Szczecinku ds. ekonomicznych - Anna Paszkiewicz, Nadleśniczy Nadleśnictwa Łupawa - Czesław Jereczek, Nadleśniczy Nadleśnictwa Ustka - Jarosław Wilkos, Nadleśniczy Nadleśnictwa Lębork - Jan Dominiecki, Komendant straży SPN - Andrzej Rykaczewski, Zastępca Komendanta Posterunku Policji w Główczycach - Zygmunt Rzeźnicki oraz Komendant OSP w Główczycach - Witold Szczepański.

Uroczystość rejestrowana była przez dziennikarzy Głosu Pomorza.

Dostrzegalnia wykonana w technologii monolitycznej metodą ślizgową znajduje się w leśnictwie Główczyce i jest wysoka na 42,5 m. Dzięki niej możliwe będzie dokładne monitorowanie lasów, w szczególności cennych rezerwatów torfowiskowych. Wieża spełniać będzie również rolę obiektu widokowego. Jest to druga dostrzegalnia pożarowa w Nadleśnictwie Damnica. Wcześniej zbudowano wieżę metalową w leśnictwie Stara Dąbrowa, na której zamontowana jest kamera telewizyjna.

Anna Krysiak