Asset Publisher Asset Publisher

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych - zidentyfikowane według kryteriów HCVF (Hight Conservation Vaule Orestes) adoptowanych do warunków Polski przez Związek Stowarzyszeń "Grupa Robocza FSC-Polska"

Lasy będące HCVF (skrót od angielskiej nazwy: Hight Conservation Value Forestes - polska nazwa: Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych) są wyznaczane w oparciu o "Kryteria wyznaczania Lasów o szczególnych walorach przyrodniczych w Polsce", adaptacja do warunków Polski, lipiec 2006 r. autorstwa: Związek Stowarzyszeń "Grupa Robocza FSC-Polska"

1. Kryteria wyznaczania Lasów o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF) w Polsce dostępne są na stronie http://pl.fsc.org/  w zakładce : https://pl.fsc.org/pl/dokumenty

2. Powierzchnia poszczególnych kategorii lasów HCVF w Nadleśnictwie Damnica - plik w załączniku.

3. W plikach załączników dostępne są również mapy poszczególnych kategorii HCVF

W dniach 24.03 - 14.04.2014 roku Nadleśnictwo Damnica przeprowadziło procedurę konsultacji społecznych dotyczących lasów kluczowych dla tożsamości kulturowej lokalnych społeczności (Kat.6)

Wszystkich zainteresowanych informujemy, że wszelkie uwagi oraz propozycje dotyczące nowych obszarów HCVF można nadal zgłaszać do nadleśnictwa.

Wszelkie opinie, propozycje i uwagi dotyczące powyższych obszarów prosimy zgłaszać do Pana Pawła Piłczyńskiego: tel. 515912 350,  email:  pawel.pilczynski@szczecinek.lasy.gov.pl

Paweł Piłczyński

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Nasze lasy

Nasze lasy

Pradolina Łeby

                                                                                                
Nadleśnictwo Damnica leży w  województwie pomorskim. Powierzchnia Nadleśnictwa wynosi 16503.36ha, natomiast zasięg administracyjny obejmuje 62693,47ha. Grunty leśne składają się ze 132 kompleksów. Lesistość w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa wynosi 24,6 %. Gospodarujemy na terenie jednego powiatu – słupskiego i pięciu gmin - Damnica, Główczyce oraz częściowo Smołdzino, Potęgowo i Słupsk. Nasze nadleśnictwo leży w północno-wschodnim krańcu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku i jest jedną z 30 jednostek, jakie wchodzą w  jej skład. Od północy graniczymy ze Słowińskim Parkiem Narodowym,  od wschodu z Nadleśnictwem  Lębork (RDLP Gdańsk), od zachodu z Nadleśnictwem Ustka, a od południa z Nadleśnictwami Leśny Dwór i Łupawa. Jesteśmy jednostką jednoobrębową, na którą składa się 11 leśnictw oraz gospodarstwo szkółkarskie w Rębowie.

W lasach Nadleśnictwa Damnica występuje 19 gatunków drzew, głównym gatunkiem lasotwórczym jest sosna, panująca na 55,21 % powierzchni, pozostałe gatunki zajmują odpowiednio, jak na wykresie poniżej:

Nadleśnictwo Damnica jest mocno zróżnicowane pod względem siedliskowym. Występuje tu 12 typów siedliskowych lasu.

Procentowy udział siedlisk naturalnych jest wysoki i wynosi 62%. Przeciętna zasobność na 1 ha lasu to 247 m3.  Przeciętny wiek drzewostanów 56 lat.

       Widok na dolinę Skórzynki z oddz. 50a