Asset Publisher Asset Publisher

Natura 2000

OBSZARY NATURA 2000

     Obszar Natura 2000 to obszar specjalnej ochrony ptaków, specjalny obszar ochrony siedlisk lub obszar mający znaczenie dla Wspólnoty utworzony w celu ochrony populacji dziko występujących ptaków lub siedlisk przyrodniczych lub gatunków będących przedmiotem zainteresowania Wspólnoty.

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Damnica występują następujące obszary Natura 2000:
- obszary mające znaczenie dla wspólnoty (OZW)/specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO):
a) PLH220001 „Bagna Izbickie”;
b) PLH220036 „Dolina Łupawy”;
c) PLH220042 „Torfowisko Pobłockie”.

1.    PLH220001 „Bagna Izbickie” zajmuje powierzchnię 786,35 ha, z czego powierzchnia w zarządzie Nadleśnictwa Damnica to 732,38 ha. Obszar obejmuje duże torfowisko wysokie położone wśród rozległego kompleksu torfowego wypełniającego Pradolinę Łeby-Redy, na południe od brzegu jeziora Łebsko i miejscowości Izbica. Znajduje się tu rozległy kompleks wrzosowisk atlantyckich z wrzoścem bagiennym, zarośla woskownicy europejskiej oraz bory i lasy bagienne. W licznych dołach potorfowych rozwijają się zbiorowiska przejściowo-torfowiskowe. Teren otoczony jest zbiorowiskami łąkowymi, w części porośniętymi przez zadrzewienia brzozy i sosny.

2.    PLH220036 „Dolina Łupawy” zajmuje powierzchnię 5508,63 ha, z czego powierzchnia w zarządzie Nadleśnictwa Damnica to 1447,86 ha. Obszar obejmuje doliny rzek Łupawy i Bukowiny od wypływu z jez. Jasień.
W granicach obszaru występują:
- naturalne, głębokie koryta rzeczne Łupawy i Bukowiny;
- źródliska i niewielkie potoki (dopływy);
- rozległe obszary łęgu o podgórskim charakterze Carici remotae-Fraxinetum na zboczach doliny, jak również grądy dębowo-grabowe Stellario-Carpinetum w wielu wąwozach oraz buczyny Luzulo-Fagetum i Asperulo-Fagetum;
- podmokłe łąki, torfowiska przejściowe i wysokie oraz dystroficzne jeziorka w bezodpływowych obszarach.

3.    PLH220042 „Torfowisko Pobłockie” zajmuje powierzchnię 112,31 ha i znajduje się w całości na gruntach Nadleśnictwa. Obszar obejmuje kopułowe torfowisko wysokie, w znacznej części zalesione, lecz z zachowaną bezleśną wierzchowiną kopuły porośniętą mszarami i mszarnikami wrzoścowymi. Bezleśną wierzchowinę okalają bory bagienne. W części wschodniej znajduje się kompleks potorfii, niemal całkowicie zarośniętych jeziorek dystroficznych, łozowisk oraz inicjalnych postaci olsów.

 


           Brzezina bagienna


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Nasze lasy

Nasze lasy

Pradolina Łeby

                                                                                                
Nadleśnictwo Damnica leży w  województwie pomorskim. Powierzchnia Nadleśnictwa wynosi 16503.36ha, natomiast zasięg administracyjny obejmuje 62693,47ha. Grunty leśne składają się ze 132 kompleksów. Lesistość w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa wynosi 24,6 %. Gospodarujemy na terenie jednego powiatu – słupskiego i pięciu gmin - Damnica, Główczyce oraz częściowo Smołdzino, Potęgowo i Słupsk. Nasze nadleśnictwo leży w północno-wschodnim krańcu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku i jest jedną z 30 jednostek, jakie wchodzą w  jej skład. Od północy graniczymy ze Słowińskim Parkiem Narodowym,  od wschodu z Nadleśnictwem  Lębork (RDLP Gdańsk), od zachodu z Nadleśnictwem Ustka, a od południa z Nadleśnictwami Leśny Dwór i Łupawa. Jesteśmy jednostką jednoobrębową, na którą składa się 11 leśnictw oraz gospodarstwo szkółkarskie w Rębowie.

W lasach Nadleśnictwa Damnica występuje 19 gatunków drzew, głównym gatunkiem lasotwórczym jest sosna, panująca na 55,21 % powierzchni, pozostałe gatunki zajmują odpowiednio, jak na wykresie poniżej:

Nadleśnictwo Damnica jest mocno zróżnicowane pod względem siedliskowym. Występuje tu 12 typów siedliskowych lasu.

Procentowy udział siedlisk naturalnych jest wysoki i wynosi 62%. Przeciętna zasobność na 1 ha lasu to 247 m3.  Przeciętny wiek drzewostanów 56 lat.

       Widok na dolinę Skórzynki z oddz. 50a