Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona lasu

Drzewostany Nadleśnictwa Damnica wykazują duże zróżnicowanie pod względem gatunkowym. Przeważają drzewostany cztero-i więcej gatunkowe (41%) najwięcej w wieku do 40 lat. W celu zwiększenia bioróżnorodności każdorazowo podczas odnowień i zalesień na uprawy leśne wprowadzane są gatunki biocenotyczne takie jak klony, lipy, śliwa ałycza, kalina koralowa i wiele innych w wymiarze blisko dwunastu tysięcy sztuk rocznie.
Zadania na polu ochrony przed szkodotwórczymi czynnikami natury ożywionej koncentrują się w nadleśnictwie na zwiększeniu biotycznej odporności lasu. Szczególny nacisk kładzie się na ochronę awifauny i pożytecznej entomofauny. W wyniku tych działań corocznie wywiesza około 150 nowych budek lęgowych i 200 kg. karmy dla ptaków.
Lasy Nadleśnictwa Damnica charakteryzuje duże potencjalne zagrożenie zarówno ze strony czynników biotycznych jak i abiotycznych  Najistotniejszym problemem są szkody powstałe w wyniku działania wiatrów huraganowych oraz działalności kornika  drukarza.  Walka z kornikiem skupia się głownie na profilaktyce, czyli przestrzeganiu zasad higieny lasu, odpowiedniej rotacji drewna, wyznaczaniu i usuwaniu drzew trocinowych, a także wykładaniu drzew pułapkowych i wabieniu owadów do  pułapek feromonowych.

             
                  

Szkody powodowane w uprawach i młodnikach przez zwierzynę ograniczamy, grodząc najcenniejsze fragmenty upraw, zabezpieczając sadzonki preparatami chemicznymi, oraz stosując zabezpieczenia mechaniczne takie jak osłonki, pakuły oraz palikowanie.  Zwierzyną czyniącą najistotniejsze szkody w naszych lasach są zdecydowanie jeleniowate. Zwierzęta te zagrażają uprawom i młodnikom poprzez zgryzanie i spałowanie. Systematycznie  wzrasta stopień uszkodzenia drzewostanów w wyniku działalności bobrów, polegające głównie na podtopieniu lasu.
 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Uroczyste otwarcie nowej siedziby Nadleśnictwa Damnica

Uroczyste otwarcie nowej siedziby Nadleśnictwa Damnica

Nadleśnictwo Damnica może poszczycić się pomyślnie zrealizowaną inwestycją budowlaną. Jest nią oddany uroczyście do użytku, podczas narady 23 stycznia  br. nowy budynek siedziby nadleśnictwa. Nadleśnictwo w obecnych granicach administracyjnych funkcjonuje od dnia 1.01.1985r. W ciągu ostatnich 30 lat budynek nadleśnictwa mieścił się w  jednym z wielu trzykondygnacyjnych bloków przy ul. Leśnej w Damnicy. Pomysł o wybudowaniu nowej siedziby nadleśnictwa zrodził się już  w 2012 r., a po dwóch latach od wydania pozwolenia na budowę, nowa siedziba Nadleśnictwa przy ul. Wincentego Witosa 2A uzyskała pozwolenie na użytkowanie.

W nowej siedzibie znajdują się pomieszczenia administracyjno-biurowe, socjalne,  składnica akt oraz trzykrotnie większa niż dotychczasowa, sala konferencyjna. Budynek jest przystosowany do korzystania dla osób niepełnosprawnych.

Znacznym udogodnieniem dla pracowników i klientów odwiedzających nową siedzibę nadleśnictwa jest łatwy dojazd oraz duży parking.

Podczas uroczystości Nadleśniczy Beata Topolińska przedstawiła prezentację przybliżającą historię oraz etapy budowy nowej siedziby. Przemowy okolicznościowe wygłosili również zaproszeni goście.

 Uroczystego otwarcia – symbolicznego przecięcia wstęgi (świerkowe girlandy przecinano przy użyciu siekierek)  dokonali: Andrzej Modrzejewski - Dyrektor RDLP w Szczecinku, Zdzisław Kołodziejski –starosta słupski oraz  Grzegorz Jaworski – wójt gminy Damnica.

Aktu poświęcenia nowej siedziby dokonał duszpasterz szczecineckich leśników –Ks. kapelan Jerzy Bąk.

 

Tekst i fot. A. Krysiak