Wydawca treści Wydawca treści

Historia

Nadleśnictwo Damnica (do 1952 roku – Dębnica) jako jednostka administracyjna powstało po II wojnie światowej  w 1946 r.  Ogólna powierzchnia wynosiła wówczas tylko 5478 ha. W tym samym czasie utworzono Nadleśnictwo Główczyce.  Powierzchnia obu sąsiednich nadleśnictw na skutek przejmowania drobnych kompleksów sukcesywnie wzrastała. Z dniem 01.01.1976 r.  nadleśnictwa zostały zlikwidowane i włączone jako  obręby leśne do Nadleśnictwa Ustka.
Zarządzeniem Nr 27 Naczelnego Dyrektora LP z 31.10.1984 roku oraz Zarządzeniem Nr 11 Dyrektora OZLP w Szczecinku z dnia 31.12.1984 roku z dniem 01.01.1985 roku powołane zostało  na nowo Nadleśnictwo Damnica na obszarze dwóch obrębów (byłych nadleśnictw): Damnica i Główczyce, o powierzchni 14745 ha.


Pierwsza siedziba nadleśnictwa po II wojnie światowej mieściła się w zabytkowym pałacu, który dzisiaj jest siedzibą Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego  dla dzieci i młodzieży. Od 1988 roku do 2017 roku siedziba Nadleśnictwa znajdowała się w  biurowcu na osiedlu leśnym w Damnicy.
Natomiast od 2017 roku siedzibą Nadleśnictwa jest nowo wybudowany biurowiec na ul. Wincentego Witosa 2A w Damnicy.

       Miejsce pierwszej siedziby Nadleśnictwa Damnica/wówczas Dębica

         


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Edukacja leśna

Edukacja leśna

 

Obiekty infrastruktury edukacyjnej

1.Ścieżka edukacyjna

Ścieżka o długości 7,5 km zlokalizowana jest w lasach leśnictwa Karżniczka. Na całej trasie ścieżki rozlokowano tablice edukacyjno-informacyjne na temat m.in. ekologicznej roli lasu, tego co nam daje las i dlaczego jest taki ważny, ochrony przyrody, a także znajdujących się w danym miejscu osobliwości  np. kurhanów. Najbliższa stacja PKP i PKS znajduje się 500 m w odległości od początku ścieżki. 

 

 

 

 

2.Zielona klasa

W 2007 roku została oddana do użytku Zielona Klasa, czyli miejsce służące przeprowadzaniu lekcji o tematyce przyrodniczej na  świeżym powietrzu. Obiekt jest zlokalizowany tuż przy leśniczówce w Wielkiej Wsi. Zielone lekcje odbywają się w drewnianej, zadaszonej wiacie wyposażonej  w stół i ławy. Uzupełnienie infrastruktury stanowi zestaw tablic o tematyce przyrodniczej rozmieszczonych w pobliżu wiaty.

 

3.Salka edukacyjna

W budynku nadleśnictwa stworzono salkę edukacyjną, wyposażoną w pomoce dydaktyczne. Izba została  stworzona głównie dla potrzeb edukacji dzieci i młodzieży. Stanowi  ona idealne uzupełnienie programu nauczania przyrody w szkołach, o czym świadczą odwiedziny najmłodszych i nieco starszych przyrodników z okolicznych szkół.