Wydawca treści Wydawca treści

Nasze lasy

Pradolina Łeby

                                                                                                
Nadleśnictwo Damnica leży w  województwie pomorskim. Powierzchnia Nadleśnictwa wynosi 16503.36ha, natomiast zasięg administracyjny obejmuje 62693,47ha. Grunty leśne składają się ze 132 kompleksów. Lesistość w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa wynosi 24,6 %. Gospodarujemy na terenie jednego powiatu – słupskiego i pięciu gmin - Damnica, Główczyce oraz częściowo Smołdzino, Potęgowo i Słupsk. Nasze nadleśnictwo leży w północno-wschodnim krańcu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku i jest jedną z 30 jednostek, jakie wchodzą w  jej skład. Od północy graniczymy ze Słowińskim Parkiem Narodowym,  od wschodu z Nadleśnictwem  Lębork (RDLP Gdańsk), od zachodu z Nadleśnictwem Ustka, a od południa z Nadleśnictwami Leśny Dwór i Łupawa. Jesteśmy jednostką jednoobrębową, na którą składa się 11 leśnictw oraz gospodarstwo szkółkarskie w Rębowie.

W lasach Nadleśnictwa Damnica występuje 19 gatunków drzew, głównym gatunkiem lasotwórczym jest sosna, panująca na 55,21 % powierzchni, pozostałe gatunki zajmują odpowiednio, jak na wykresie poniżej:

Nadleśnictwo Damnica jest mocno zróżnicowane pod względem siedliskowym. Występuje tu 12 typów siedliskowych lasu.

Procentowy udział siedlisk naturalnych jest wysoki i wynosi 62%. Przeciętna zasobność na 1 ha lasu to 247 m3.  Przeciętny wiek drzewostanów 56 lat.

       Widok na dolinę Skórzynki z oddz. 50a

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

NADZWYCZAJNA INWENTARYZACJA DZIKÓW

NADZWYCZAJNA INWENTARYZACJA DZIKÓW

W dniach 25 i 26 października w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Damnica przeprowadzona została nadzwyczajna inwentaryzacja dzików.

Inwentaryzacja była prowadzona metodą pędzeń próbnych. Metoda ta dla swej dokładności wymaga zaangażowania dużej ilości osób, dlatego też dodatkowo oprócz pracowników nadleśnictwa zaangażowani zostali pracownicy zakładów usług leśnych orz myśliwi zrzeszeni w lokalnych kołach łowieckich. Inwentaryzacja ma oczywiście ścisły związek z informacjami dotyczącymi nowych ognisk chorobowych ASF –afrykańskiego pomoru świń.