Wydawca treści Wydawca treści

Gospodarka łowiecka

Łowiectwo jest ważną gałęzią gospodarki ubocznej w Nadleśnictwie Damnica.
W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa gospodarka łowiecka prowadzona jest w 12 obwodach łowieckich dzierżawionych przez koła zrzeszone w Polskim Związku Łowieckim.
Nadleśnictwo Damnica nadzoruje 8 obwodów dzierżawionych przez 4 koła łowieckie . Pozostałe obwody są nadzorowane przez sąsiadujące nadleśnictwa.

Głównym zadaniem Nadleśnictwa w ramach gospodarki łowieckiej jest współpraca z Kołami Łowieckimi w zakresie:
•    dokonywania ścisłej inwentaryzacji zwierząt łownych
•    utrzymanie odpowiedniej ich liczebności oraz struktury wiekowej i płciowej
•    uzgadniane i zatwierdzanie rocznych planów łowieckich, w tym : liczby i rodzajów urządzeń łowieckich, ilości poletek łowieckich
•    budowy i utrzymania w należytym stanie urządzeń łowieckich.

Stan zwierzyny grubej na dzień 10.03.2012r. w nadzorowanych przez Nadleśnictwo Damnica obwodach przedstawia się następująco:
      -    jelenie- 548 szt.
      -    daniele- 48szt.
      -    sarny- 1562szt.
      -    dziki- 574szt.

W nadzorowanych obwodach łowieckich użytkowanych jest łącznie 32 poletka łowieckie  na powierzchni blisko 21 ha . Ponadto koła łowieckie dzierżawią ponad 15ha łąk śródleśnych i przyleśnych.
 


 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Edukacja leśna

Edukacja leśna

 

Obiekty infrastruktury edukacyjnej

1.Ścieżka edukacyjna

Ścieżka o długości 7,5 km zlokalizowana jest w lasach leśnictwa Karżniczka. Na całej trasie ścieżki rozlokowano tablice edukacyjno-informacyjne na temat m.in. ekologicznej roli lasu, tego co nam daje las i dlaczego jest taki ważny, ochrony przyrody, a także znajdujących się w danym miejscu osobliwości  np. kurhanów. Najbliższa stacja PKP i PKS znajduje się 500 m w odległości od początku ścieżki. 

 

 

 

 

2.Zielona klasa

W 2007 roku została oddana do użytku Zielona Klasa, czyli miejsce służące przeprowadzaniu lekcji o tematyce przyrodniczej na  świeżym powietrzu. Obiekt jest zlokalizowany tuż przy leśniczówce w Wielkiej Wsi. Zielone lekcje odbywają się w drewnianej, zadaszonej wiacie wyposażonej  w stół i ławy. Uzupełnienie infrastruktury stanowi zestaw tablic o tematyce przyrodniczej rozmieszczonych w pobliżu wiaty.

 

3.Salka edukacyjna

W budynku nadleśnictwa stworzono salkę edukacyjną, wyposażoną w pomoce dydaktyczne. Izba została  stworzona głównie dla potrzeb edukacji dzieci i młodzieży. Stanowi  ona idealne uzupełnienie programu nauczania przyrody w szkołach, o czym świadczą odwiedziny najmłodszych i nieco starszych przyrodników z okolicznych szkół.