Wydawca treści Wydawca treści

Gospodarka łowiecka

Łowiectwo jest ważną gałęzią gospodarki ubocznej w Nadleśnictwie Damnica.
W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa gospodarka łowiecka prowadzona jest w 12 obwodach łowieckich dzierżawionych przez koła zrzeszone w Polskim Związku Łowieckim.
Nadleśnictwo Damnica nadzoruje 8 obwodów dzierżawionych przez 4 koła łowieckie . Pozostałe obwody są nadzorowane przez sąsiadujące nadleśnictwa.

Głównym zadaniem Nadleśnictwa w ramach gospodarki łowieckiej jest współpraca z Kołami Łowieckimi w zakresie:
•    dokonywania ścisłej inwentaryzacji zwierząt łownych
•    utrzymanie odpowiedniej ich liczebności oraz struktury wiekowej i płciowej
•    uzgadniane i zatwierdzanie rocznych planów łowieckich, w tym : liczby i rodzajów urządzeń łowieckich, ilości poletek łowieckich
•    budowy i utrzymania w należytym stanie urządzeń łowieckich.

Stan zwierzyny grubej na dzień 10.03.2012r. w nadzorowanych przez Nadleśnictwo Damnica obwodach przedstawia się następująco:
      -    jelenie- 548 szt.
      -    daniele- 48szt.
      -    sarny- 1562szt.
      -    dziki- 574szt.

W nadzorowanych obwodach łowieckich użytkowanych jest łącznie 32 poletka łowieckie  na powierzchni blisko 21 ha . Ponadto koła łowieckie dzierżawią ponad 15ha łąk śródleśnych i przyleśnych.
 


 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Monitoring Lasów

Monitoring Lasów

Monitoring lasów w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska.

 W lasach wszystkich form własności na terenie całego kraju w latach 2016-2020 będą prowadzone prace obserwacyjno-pomiarowe w ramach programu monitoringu lasów. Program monitoringu lasów stanowi element systemu Państwowego Monitoringu Środowiska. Zebrane wyniki posłużą do oceny stanu zdrowotnego lasów Polski wszystkich form własności w relacji do zmieniających się warunków środowiska. Prace terenowe odbywają się corocznie na stałych powierzchniach obserwacyjnych rozmieszczonych w sieci 8x8 km, które są częścią gęstszej sieci wielkoobszarowej inwentaryzacji stanu lasu. Parce terenowe będą wykonywane przez pracowników Instytutu Badawczego Leśnictwa  w okresie od 1 czerwca do 30 września w latach 2016-2020.