Wydawca treści Wydawca treści

Natura 2000

OBSZARY NATURA 2000

     Obszar Natura 2000 to obszar specjalnej ochrony ptaków, specjalny obszar ochrony siedlisk lub obszar mający znaczenie dla Wspólnoty utworzony w celu ochrony populacji dziko występujących ptaków lub siedlisk przyrodniczych lub gatunków będących przedmiotem zainteresowania Wspólnoty.

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Damnica występują następujące obszary Natura 2000:
- obszary mające znaczenie dla wspólnoty (OZW)/specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO):
a) PLH220001 „Bagna Izbickie”;
b) PLH220036 „Dolina Łupawy”;
c) PLH220042 „Torfowisko Pobłockie”.

1.    PLH220001 „Bagna Izbickie” zajmuje powierzchnię 786,35 ha, z czego powierzchnia w zarządzie Nadleśnictwa Damnica to 732,38 ha. Obszar obejmuje duże torfowisko wysokie położone wśród rozległego kompleksu torfowego wypełniającego Pradolinę Łeby-Redy, na południe od brzegu jeziora Łebsko i miejscowości Izbica. Znajduje się tu rozległy kompleks wrzosowisk atlantyckich z wrzoścem bagiennym, zarośla woskownicy europejskiej oraz bory i lasy bagienne. W licznych dołach potorfowych rozwijają się zbiorowiska przejściowo-torfowiskowe. Teren otoczony jest zbiorowiskami łąkowymi, w części porośniętymi przez zadrzewienia brzozy i sosny.

2.    PLH220036 „Dolina Łupawy” zajmuje powierzchnię 5508,63 ha, z czego powierzchnia w zarządzie Nadleśnictwa Damnica to 1447,86 ha. Obszar obejmuje doliny rzek Łupawy i Bukowiny od wypływu z jez. Jasień.
W granicach obszaru występują:
- naturalne, głębokie koryta rzeczne Łupawy i Bukowiny;
- źródliska i niewielkie potoki (dopływy);
- rozległe obszary łęgu o podgórskim charakterze Carici remotae-Fraxinetum na zboczach doliny, jak również grądy dębowo-grabowe Stellario-Carpinetum w wielu wąwozach oraz buczyny Luzulo-Fagetum i Asperulo-Fagetum;
- podmokłe łąki, torfowiska przejściowe i wysokie oraz dystroficzne jeziorka w bezodpływowych obszarach.

3.    PLH220042 „Torfowisko Pobłockie” zajmuje powierzchnię 112,31 ha i znajduje się w całości na gruntach Nadleśnictwa. Obszar obejmuje kopułowe torfowisko wysokie, w znacznej części zalesione, lecz z zachowaną bezleśną wierzchowiną kopuły porośniętą mszarami i mszarnikami wrzoścowymi. Bezleśną wierzchowinę okalają bory bagienne. W części wschodniej znajduje się kompleks potorfii, niemal całkowicie zarośniętych jeziorek dystroficznych, łozowisk oraz inicjalnych postaci olsów.

 


           Brzezina bagienna


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Dostrzegalnia przeciwpożarowa

Dostrzegalnia przeciwpożarowa

Drugiego kwietnia 2014 roku oddano do użytkowania nową dostrzegalnię przeciwpożarową. Uroczystego otwarcia - przecięcia wstęgi dokonali: Zastępca Dyrektora RDLP w Szczecinku ds. gospodarki leśnej Sylwester Major, Wójt Gminy Główczyce - Teresa Florkowska oraz Zastępca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Słupsku Grzegorz Falkowski.

Zaszczytne grono zaproszonych gości stanowili: Zastępca Dyrektora RDLP w Szczecinku ds. ekonomicznych - Anna Paszkiewicz, Nadleśniczy Nadleśnictwa Łupawa - Czesław Jereczek, Nadleśniczy Nadleśnictwa Ustka - Jarosław Wilkos, Nadleśniczy Nadleśnictwa Lębork - Jan Dominiecki, Komendant straży SPN - Andrzej Rykaczewski, Zastępca Komendanta Posterunku Policji w Główczycach - Zygmunt Rzeźnicki oraz Komendant OSP w Główczycach - Witold Szczepański.

Uroczystość rejestrowana była przez dziennikarzy Głosu Pomorza.

Dostrzegalnia wykonana w technologii monolitycznej metodą ślizgową znajduje się w leśnictwie Główczyce i jest wysoka na 42,5 m. Dzięki niej możliwe będzie dokładne monitorowanie lasów, w szczególności cennych rezerwatów torfowiskowych. Wieża spełniać będzie również rolę obiektu widokowego. Jest to druga dostrzegalnia pożarowa w Nadleśnictwie Damnica. Wcześniej zbudowano wieżę metalową w leśnictwie Stara Dąbrowa, na której zamontowana jest kamera telewizyjna.

Anna Krysiak