Wydawca treści Wydawca treści

Natura 2000

OBSZARY NATURA 2000

     Obszar Natura 2000 to obszar specjalnej ochrony ptaków, specjalny obszar ochrony siedlisk lub obszar mający znaczenie dla Wspólnoty utworzony w celu ochrony populacji dziko występujących ptaków lub siedlisk przyrodniczych lub gatunków będących przedmiotem zainteresowania Wspólnoty.

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Damnica występują następujące obszary Natura 2000:
- obszary mające znaczenie dla wspólnoty (OZW)/specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO):
a) PLH220001 „Bagna Izbickie”;
b) PLH220036 „Dolina Łupawy”;
c) PLH220042 „Torfowisko Pobłockie”.

1.    PLH220001 „Bagna Izbickie” zajmuje powierzchnię 786,35 ha, z czego powierzchnia w zarządzie Nadleśnictwa Damnica to 732,38 ha. Obszar obejmuje duże torfowisko wysokie położone wśród rozległego kompleksu torfowego wypełniającego Pradolinę Łeby-Redy, na południe od brzegu jeziora Łebsko i miejscowości Izbica. Znajduje się tu rozległy kompleks wrzosowisk atlantyckich z wrzoścem bagiennym, zarośla woskownicy europejskiej oraz bory i lasy bagienne. W licznych dołach potorfowych rozwijają się zbiorowiska przejściowo-torfowiskowe. Teren otoczony jest zbiorowiskami łąkowymi, w części porośniętymi przez zadrzewienia brzozy i sosny.

2.    PLH220036 „Dolina Łupawy” zajmuje powierzchnię 5508,63 ha, z czego powierzchnia w zarządzie Nadleśnictwa Damnica to 1447,86 ha. Obszar obejmuje doliny rzek Łupawy i Bukowiny od wypływu z jez. Jasień.
W granicach obszaru występują:
- naturalne, głębokie koryta rzeczne Łupawy i Bukowiny;
- źródliska i niewielkie potoki (dopływy);
- rozległe obszary łęgu o podgórskim charakterze Carici remotae-Fraxinetum na zboczach doliny, jak również grądy dębowo-grabowe Stellario-Carpinetum w wielu wąwozach oraz buczyny Luzulo-Fagetum i Asperulo-Fagetum;
- podmokłe łąki, torfowiska przejściowe i wysokie oraz dystroficzne jeziorka w bezodpływowych obszarach.

3.    PLH220042 „Torfowisko Pobłockie” zajmuje powierzchnię 112,31 ha i znajduje się w całości na gruntach Nadleśnictwa. Obszar obejmuje kopułowe torfowisko wysokie, w znacznej części zalesione, lecz z zachowaną bezleśną wierzchowiną kopuły porośniętą mszarami i mszarnikami wrzoścowymi. Bezleśną wierzchowinę okalają bory bagienne. W części wschodniej znajduje się kompleks potorfii, niemal całkowicie zarośniętych jeziorek dystroficznych, łozowisk oraz inicjalnych postaci olsów.

 


           Brzezina bagienna


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Uroczyste otwarcie nowej siedziby Nadleśnictwa Damnica

Uroczyste otwarcie nowej siedziby Nadleśnictwa Damnica

Nadleśnictwo Damnica może poszczycić się pomyślnie zrealizowaną inwestycją budowlaną. Jest nią oddany uroczyście do użytku, podczas narady 23 stycznia  br. nowy budynek siedziby nadleśnictwa. Nadleśnictwo w obecnych granicach administracyjnych funkcjonuje od dnia 1.01.1985r. W ciągu ostatnich 30 lat budynek nadleśnictwa mieścił się w  jednym z wielu trzykondygnacyjnych bloków przy ul. Leśnej w Damnicy. Pomysł o wybudowaniu nowej siedziby nadleśnictwa zrodził się już  w 2012 r., a po dwóch latach od wydania pozwolenia na budowę, nowa siedziba Nadleśnictwa przy ul. Wincentego Witosa 2A uzyskała pozwolenie na użytkowanie.

W nowej siedzibie znajdują się pomieszczenia administracyjno-biurowe, socjalne,  składnica akt oraz trzykrotnie większa niż dotychczasowa, sala konferencyjna. Budynek jest przystosowany do korzystania dla osób niepełnosprawnych.

Znacznym udogodnieniem dla pracowników i klientów odwiedzających nową siedzibę nadleśnictwa jest łatwy dojazd oraz duży parking.

Podczas uroczystości Nadleśniczy Beata Topolińska przedstawiła prezentację przybliżającą historię oraz etapy budowy nowej siedziby. Przemowy okolicznościowe wygłosili również zaproszeni goście.

 Uroczystego otwarcia – symbolicznego przecięcia wstęgi (świerkowe girlandy przecinano przy użyciu siekierek)  dokonali: Andrzej Modrzejewski - Dyrektor RDLP w Szczecinku, Zdzisław Kołodziejski –starosta słupski oraz  Grzegorz Jaworski – wójt gminy Damnica.

Aktu poświęcenia nowej siedziby dokonał duszpasterz szczecineckich leśników –Ks. kapelan Jerzy Bąk.

 

Tekst i fot. A. Krysiak