Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona lasu

Drzewostany Nadleśnictwa Damnica wykazują duże zróżnicowanie pod względem gatunkowym. Przeważają drzewostany cztero-i więcej gatunkowe (41%) najwięcej w wieku do 40 lat. W celu zwiększenia bioróżnorodności każdorazowo podczas odnowień i zalesień na uprawy leśne wprowadzane są gatunki biocenotyczne takie jak klony, lipy, śliwa ałycza, kalina koralowa i wiele innych w wymiarze blisko dwunastu tysięcy sztuk rocznie.
Zadania na polu ochrony przed szkodotwórczymi czynnikami natury ożywionej koncentrują się w nadleśnictwie na zwiększeniu biotycznej odporności lasu. Szczególny nacisk kładzie się na ochronę awifauny i pożytecznej entomofauny. W wyniku tych działań corocznie wywiesza około 150 nowych budek lęgowych i 200 kg. karmy dla ptaków.
Lasy Nadleśnictwa Damnica charakteryzuje duże potencjalne zagrożenie zarówno ze strony czynników biotycznych jak i abiotycznych  Najistotniejszym problemem są szkody powstałe w wyniku działania wiatrów huraganowych oraz działalności kornika  drukarza.  Walka z kornikiem skupia się głownie na profilaktyce, czyli przestrzeganiu zasad higieny lasu, odpowiedniej rotacji drewna, wyznaczaniu i usuwaniu drzew trocinowych, a także wykładaniu drzew pułapkowych i wabieniu owadów do  pułapek feromonowych.

             
                  

Szkody powodowane w uprawach i młodnikach przez zwierzynę ograniczamy, grodząc najcenniejsze fragmenty upraw, zabezpieczając sadzonki preparatami chemicznymi, oraz stosując zabezpieczenia mechaniczne takie jak osłonki, pakuły oraz palikowanie.  Zwierzyną czyniącą najistotniejsze szkody w naszych lasach są zdecydowanie jeleniowate. Zwierzęta te zagrażają uprawom i młodnikom poprzez zgryzanie i spałowanie. Systematycznie  wzrasta stopień uszkodzenia drzewostanów w wyniku działalności bobrów, polegające głównie na podtopieniu lasu.
 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Organizacja

Organizacja

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe zarządza lasami stanowiącymi własność Skarbu Państwa.  Jako jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, Lasy Państwowe reprezentują Skarb Państwa w zakresie zarządzanego mienia. 
Trwale zrównoważoną gospodarkę leśną prowadzą  w oparciu o plan urządzenia lasu, na zasadzie samofinansowania.
Jednostki organizacyjne, wyodrębnione w strukturze Lasów Państwowych, działają na szczeblu ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym.

Nadleśnictwo Damnica, jest jednostką organizacyjną Lasów Państwowych o zasięgu lokalnym. Prowadzi działalność na powierzchni 16 503 ha.,  w obrębie administracyjnym  pięciu gmin (Damnica, Główczyce, Potęgowo, Smołdzino, Słupsk).
Nadleśnictwo jest jednoobrębowe, podzielone na 11 leśnictw /wykaz leśnictw w załączeniu poniżej/, aktualnie zatrudnia 48 pracowników.
Schemat organizacyjny Nadleśnictwa do pobrania  poniżej.