Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Uroczyste otwarcie nowej siedziby Nadleśnictwa Damnica

Uroczyste otwarcie nowej siedziby Nadleśnictwa Damnica

Nadleśnictwo Damnica może poszczycić się pomyślnie zrealizowaną inwestycją budowlaną. Jest nią oddany uroczyście do użytku, podczas narady 23 stycznia  br. nowy budynek siedziby nadleśnictwa. Nadleśnictwo w obecnych granicach administracyjnych funkcjonuje od dnia 1.01.1985r. W ciągu ostatnich 30 lat budynek nadleśnictwa mieścił się w  jednym z wielu trzykondygnacyjnych bloków przy ul. Leśnej w Damnicy. Pomysł o wybudowaniu nowej siedziby nadleśnictwa zrodził się już  w 2012 r., a po dwóch latach od wydania pozwolenia na budowę, nowa siedziba Nadleśnictwa przy ul. Wincentego Witosa 2A uzyskała pozwolenie na użytkowanie.

W nowej siedzibie znajdują się pomieszczenia administracyjno-biurowe, socjalne,  składnica akt oraz trzykrotnie większa niż dotychczasowa, sala konferencyjna. Budynek jest przystosowany do korzystania dla osób niepełnosprawnych.

Znacznym udogodnieniem dla pracowników i klientów odwiedzających nową siedzibę nadleśnictwa jest łatwy dojazd oraz duży parking.

Podczas uroczystości Nadleśniczy Beata Topolińska przedstawiła prezentację przybliżającą historię oraz etapy budowy nowej siedziby. Przemowy okolicznościowe wygłosili również zaproszeni goście.

 Uroczystego otwarcia – symbolicznego przecięcia wstęgi (świerkowe girlandy przecinano przy użyciu siekierek)  dokonali: Andrzej Modrzejewski - Dyrektor RDLP w Szczecinku, Zdzisław Kołodziejski –starosta słupski oraz  Grzegorz Jaworski – wójt gminy Damnica.

Aktu poświęcenia nowej siedziby dokonał duszpasterz szczecineckich leśników –Ks. kapelan Jerzy Bąk.

 

Tekst i fot. A. Krysiak