Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Uroczyste otwarcie nowej siedziby Nadleśnictwa Damnica

Uroczyste otwarcie nowej siedziby Nadleśnictwa Damnica

Nadleśnictwo Damnica może poszczycić się pomyślnie zrealizowaną inwestycją budowlaną. Jest nią oddany uroczyście do użytku, podczas narady 23 stycznia  br. nowy budynek siedziby nadleśnictwa. Nadleśnictwo w obecnych granicach administracyjnych funkcjonuje od dnia 1.01.1985r. W ciągu ostatnich 30 lat budynek nadleśnictwa mieścił się w  jednym z wielu trzykondygnacyjnych bloków przy ul. Leśnej w Damnicy. Pomysł o wybudowaniu nowej siedziby nadleśnictwa zrodził się już  w 2012 r., a po dwóch latach od wydania pozwolenia na budowę, nowa siedziba Nadleśnictwa przy ul. Wincentego Witosa 2A uzyskała pozwolenie na użytkowanie.

W nowej siedzibie znajdują się pomieszczenia administracyjno-biurowe, socjalne,  składnica akt oraz trzykrotnie większa niż dotychczasowa, sala konferencyjna. Budynek jest przystosowany do korzystania dla osób niepełnosprawnych.

Znacznym udogodnieniem dla pracowników i klientów odwiedzających nową siedzibę nadleśnictwa jest łatwy dojazd oraz duży parking.

Podczas uroczystości Nadleśniczy Beata Topolińska przedstawiła prezentację przybliżającą historię oraz etapy budowy nowej siedziby. Przemowy okolicznościowe wygłosili również zaproszeni goście.

 Uroczystego otwarcia – symbolicznego przecięcia wstęgi (świerkowe girlandy przecinano przy użyciu siekierek)  dokonali: Andrzej Modrzejewski - Dyrektor RDLP w Szczecinku, Zdzisław Kołodziejski –starosta słupski oraz  Grzegorz Jaworski – wójt gminy Damnica.

Aktu poświęcenia nowej siedziby dokonał duszpasterz szczecineckich leśników –Ks. kapelan Jerzy Bąk.

 

Tekst i fot. A. Krysiak