Wydawca treści Wydawca treści

Zasoby leśne Nadleśnictwa Damnica

Nadleśnictwo Damnica położone jest w północno-zachodniej części województwa pomorskiego. Grunty będące w zarządzie Nadleśnictwa położone są w  gminach: Damnica, Główczyce, Słupsk, Smołdzino i Potęgowo należących do  powiatu słupskiego. Jest to region rolno-leśny, charakteryzujący się niskim zaludnieniem. Powierzchnia ogólna zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa wynosi 62669 ha. Lasy zajmują 15877,16 ha, w tym lasy w zarządzie Nadleśnictwa – 15080,03 ha. Lesistość na omawianym terenie wynosi 25,3%.
Nadleśnictwo Damnica ma jeden obręb leśny a w nim 11 leśnictw.

Schematyczna mapa podziału na leśnictwa w Nadleśnictwie Damnica

 

Udział typów siedliskowych lasu w Nadleśnictwie Damnica:


 

    W lasach Nadleśnictwa Damnica jako gatunki panujące w drzewostanach występuje   
17 gatunków drzew. Głównym gatunkiem lasotwórczym jest sosna, panująca na 54,30% powierzchni. Ważniejszymi gatunkami są również: buk – 15,85%, brzoza – 10,82%, dęby – 9,40%, olsza – 5,15%, modrzew – 2,31% i Św – 1,64%. Pozostałe gatunki występują sporadycznie, na niewielkich powierzchniach.
Udział powierzchniowy gatunków panujących na gruntach zalesionych Nadleśnictwa –           stan na 1.01.2021 r.

 

 

 

 

 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Nasze lasy

Nasze lasy

Pradolina Łeby

                                                                                                
Nadleśnictwo Damnica leży w  województwie pomorskim. Powierzchnia Nadleśnictwa wynosi 16503.36ha, natomiast zasięg administracyjny obejmuje 62693,47ha. Grunty leśne składają się ze 132 kompleksów. Lesistość w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa wynosi 24,6 %. Gospodarujemy na terenie jednego powiatu – słupskiego i pięciu gmin - Damnica, Główczyce oraz częściowo Smołdzino, Potęgowo i Słupsk. Nasze nadleśnictwo leży w północno-wschodnim krańcu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku i jest jedną z 30 jednostek, jakie wchodzą w  jej skład. Od północy graniczymy ze Słowińskim Parkiem Narodowym,  od wschodu z Nadleśnictwem  Lębork (RDLP Gdańsk), od zachodu z Nadleśnictwem Ustka, a od południa z Nadleśnictwami Leśny Dwór i Łupawa. Jesteśmy jednostką jednoobrębową, na którą składa się 11 leśnictw oraz gospodarstwo szkółkarskie w Rębowie.

W lasach Nadleśnictwa Damnica występuje 19 gatunków drzew, głównym gatunkiem lasotwórczym jest sosna, panująca na 55,21 % powierzchni, pozostałe gatunki zajmują odpowiednio, jak na wykresie poniżej:

Nadleśnictwo Damnica jest mocno zróżnicowane pod względem siedliskowym. Występuje tu 12 typów siedliskowych lasu.

Procentowy udział siedlisk naturalnych jest wysoki i wynosi 62%. Przeciętna zasobność na 1 ha lasu to 247 m3.  Przeciętny wiek drzewostanów 56 lat.

       Widok na dolinę Skórzynki z oddz. 50a